Baerbock: Nehéz szívvel ment bele a fogolycserébe Németország

2024. augusztus 02. 21:59

A német média szerint alkotmányjogi problémák is felmerülhetnek megállapodással kapcsolatban.

2024. augusztus 02. 21:59
Bundestag - Holocaust remembrance

Nyitókép: DPA Picture-Alliance via AFP

Nagy dilemmát okozó kényes ügy volt az egyes nyugati országok, valamint Oroszország és Fehéroroszország között megvalósítandó fogolycsere-megállapodás – jelentette ki pénteken Annalena Baerbock német külügyminiszter.

A német kormány nem könnyű szívvel hozta meg a döntést”

– fogalmazott Baerbock a BR24 német rádiónak nyilatkozva, különösen arra utalva, hogy az alku keretében el kellett engedni Németországból a gyilkosság miatt életfogytig bebörtönzött Vagyim Kraszikovot, az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) korábbi magas rangú tisztjét.

Kraszikov 2019-ben Berlin belvárosában meggyilkolt egy korábban Csecsenföldön harcoló hadvezért. A csütörtöki fogolycserében a két oldal összesen 26 embert adott át a másiknak Ankarában. Baerbock elismerte, hogy az ügy heves vitát váltott ki, de a végén megkönnyebbülést hozott.

Ezt is ajánljuk a témában

Olaf Scholz kancellár az Oroszországban bebörtönzött német állampolgárok testi épségének, illetve életének védelmével magyarázta a döntést – írta az infostart.

Kraszikov elengedésével kapcsolatban a kancellár azt hangsúlyozta: „nem volt könnyű a döntés egy életfogytiglani börtönre ítélt gyilkos kitoloncolásáról. A szövetségi kormány számára kulcsfontosságú volt , hogy megvédje állampolgárait, valamint szolidaritást vállaljon az Egyesült Államokkal” – tette hozzá a kancellár.

Egyes német portálok szerint a német jog nem tette volna lehetővé Kraszikov elengedését, mivel a jogszabélyok szerint csak elnöki kegyelemben részesülhetnek, vagy pedig a a büntetés letöltése céljából hazatoloncolás lehetséges. 

A kancellár hangsúlyozta, hogy a döntést alapos egyeztetés és mérlegelés után közösen hozta meg a kormánykoalíció, és egyetértett vele Friedrich Merz, az ellenzéki CDU vezetője is, akit előzetesen tájékoztattak.

(MTI/Mandiner)

Ezt is ajánljuk a témában

***

 

Összesen 99 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
egonsamu
2024. augusztus 04. 18:05
Nocsak, Annalena aggódik a német alkotmányjog miatt? Amiatt az alaptörvény miatt (Germanisztánnak nincs alkotmánya, csak egy alaptörvénye amit a nyugati gyöztes hatalmak diktáltak tollba 1948-ban.) , amit ö és büntársai az "Ampel" bünbandában naponta páros lábbal taposnak a sárba? Akkor vegyük úgy Kraszikov elengedését, hogy Oroszországba számüzték... Ott meg az elnök kegyelmet adott neki. Így még a német zsoldos is hazamehetett, akit terrorizmusért ítéltek halálra Fehéroroszországban. Minden egysejtü intelligensebb, mint ez a beképzelt hülye zöld "födiplomata".
snfbvksan
2024. augusztus 03. 15:49
A német iGazságszolgáltatás: Kraszikov egy Németországban idegen, szadista gyilkos megöléséért életfogytot kapott. A németeket gyilkoló migránsok ejnye-bejnyét vagy max. pár évet kapnak a gyilkosságaikért (akár többért is), hogy aztán ugyanott folytathassák szabadulásuk után.
iphone-13
2024. augusztus 03. 15:28
MEHET DUGNI AFRIKÁBA 3000 EURÓÉRT HÁTHA MEGVÍGASZTALÓDIK A RIBANC!
Kisfalusi
2024. augusztus 03. 09:17
Ilaria Salis (aki csoportos gyilkossági kísérletet követett el nyílt utcán, magyar földön) kényszerű elengedése nagyobb lenyelendő béka. Csak nekünk ezt mosolyogva tűrnünk kell, mert az állítólagos szövetségeseink borja. Na, mindenki húzzon a francba!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!